Дефіцит заліза: чому профілактика важливіше?

дефицит железа, дефіцит заліза

Ми багато чуємо про нестачу якихось макро та мікроелементів і навіть читаємо, які добавки потрібні, щоб закрити передбачувані дефіцити. Але часто, навіть перебуваючи в потрібному інформаційному полі, людина не до кінця розуміє, що нестача певних речовин в організмі може привести до летального результату. Одним з таких елементів є залізо. Так-так, дефіцит заліза може призвести до інвалідності і навіть смерті. За даними досліджень, опублікованими на PubMed в світі більше двох мільярдів людей страждають від дефіциту заліза.

Дефіцит заліза – звідки він?

Коли настає цей дефіцит? Коли ми не можемо отримувати, а значить і засвоювати достатню кількість заліза з харчування. Зокрема, це стосується тих людей, які споживають в основному рослинну їжу (або тільки її). Всмоктування заліза відбувається у дванадцятипалій кишці і сильно залежить від його ступеня окислення, при цьому багато чинників можуть впливати на абсорбцію та заважати проникненню елемента в кров. Це вказує на необхідність розуміння – з чим поєднувати залізовмісні продукти, щоб ефект був максимальним, а від яких потрібно відмовитися.

Тобто ми бачимо, що основні причини дефіциту заліза це:

  • незбалансоване харчування;
  • кровотечі з великими крововтратами;
  • індивідуальні особливості організму, які впливають на всмоктуваність заліза.

Варто пам’ятати, що нестача цього елемента вкрай небезпечна при вагітності, під час активного росту організму та при фізичних навантаженнях.

Саме тому проблему дефіциту потрібно вирішувати негайно! Введення заліза в раціон або збагачення їм харчових продуктів допоможуть проконтролювати його рівень та повернути до норми. Важливо переходити до будь-яких активних дій тільки після консультації з лікарем та здачі лабораторних аналізів.

Коли перевіряти рівень заліза?

Якщо ви вагітні, вам від 12 років (вважається, що з трьох років до підліткового віку рівень феритину повинен бути в межах норми, якщо не присутні травми/внутрішні кровотечі), ви займаєтеся роботою, що вимагає високих фізичних зусиль та при цьому постійно відчуваєте втому і запаморочення – перевірте чи немає у вас дефіциту заліза.

Варто також відзначити, що вкрай важливо контролювати рівень заліза у спортсменів та при невідповідності нормі – вводити в прийоми їжі залізовмісні продукти або добавки, так як дефіцит цього елемента може прямо впливати на витривалість організму. А це вкрай важливо для спортсменів. В даному випадку важливо також контролювати безпосередньо рівень гемоглобіну.

Також рівень сироваткового феритину потрібно перевіряти людям, які є донорами крові на регулярній основі.

Як лікувати анемію?

Залізодефіцитна анемія виникає, коли порушений баланс між споживанням заліза, його витрачанням та запасами, які накопичені організмом для крайніх випадків. Залізодефіцитна анемія рідко призводить до смерті, але значно впливає на організм людини. Як правило, після здачі аналізів захворювання легко виявляється, а лікування здатне вирішити проблему повністю. Як правило, призначаються залізовмісні препарати, або медикаменти, які покликані вплинути на засвоюваність заліза. Також для розуміння всіх причин виникнення анемії досліджується стан шлунково-кишкового тракту.

Профілактика анемії

Профілактика дефіциту заліза – ось що дійсно важливо для здоров’я та гарного самопочуття. Адже ви спочатку можете не підозрювати про наявність анемії, а деякі порушення в організмі вже почали відбуватися. Пізніше вони дадуть про себе знати все тими ж втомою, сухістю шкіри, запамороченням.

Тому в першу чергу профілактика – це здорове різноманітне харчування. Перегляньте свій раціон на присутність в ньому печінки, гречки, бобових (сочевиця, біла квасоля), буряка, яблук, петрушки, кураги та чорносливу.

железа сахарат, железное вино, заліза сахарат, залізне вино

Прийом залізовмісних препаратів – також є хорошою профілактикою, але вибираючи їх краще проконсультуватися з сімейним лікарем. Наприклад, одним з доступних та ефективних варіантів такого препарату є Залізне вино (заліза сахарат) від Української фармацевтичної компанії. В його склад входить 7,39 г сахарата окисленого заліза. Препарат Заліза сахарат – Залізне вино зручний в застосуванні, так як випускається у формі перорального розчину. Завдяки приємному смаку та ванільному запаху може застосовуватися не тільки дорослими, але і підлітками (від 12 років) в період активного росту.

Попередити анемію легше – чим виявити та повернути рівень заліза до норми, тому в першу чергу подбайте про профілактику і будьте здорові!