Багато різних проблем зі здоров’ям можуть викликати таке досить неприємне захворювання як геморой. Зовнішній чи внутрішній, у будь-якому випадку, він додає неприємних відчуттів та погіршує якість життя людини. І все частіше з цією медичною проблемою до лікарів звертаються пацієнти, що мало рухаються.
Офісні працівники, в яких бракує часу для пробіжки чи навіть тривалої прогулянки пішки, люди із зайвою вагою та ті, хто дотримуються дієт з низьким вмістом клітковини й багато інших категорій знаходяться в зоні ризику.
Що може стати причиною розвитку роздування та випинання вен заднього проходу?
- Часті запори чи, навпаки, діареї;
- Ожиріння;
- Вагітність та пологи;
- Неправильні харчові звички та зловживання гострими стравами;
- Спадковість;
- Постійне підняття тяжких речей чи вантажів;
- Сидячий та малорухливий спосіб життя, тощо.
Схильність до геморою зростає з віком, оскільки тканини, які відповідають за підтримку вен прямої кишки ослаблюються, втрачають еластичність та вже не так досконало виконують свої функції. Вагітні жінки не рідко стикаються з цією проблемою, адже плід всередині них може тиснути на анальний відділ та спричинити випирання вен.
Як завадити розвитку та прогресуванню геморою?
На початковій стадії помітити геморой дуже складно, особливо внутрішній. Зазвичай людина не зважає на дискомфорт при випорожненні чи сидінні й чекає, що все мине самостійно.
Проте, якщо ви помічаєте ці симптоми, краще звернутися за консультацією до лікаря:
- кровотеча під час дефекації;
- набряк навколо заднього проходу;
- свербіж або подразнення в області анального отвору;
- біль та дискомфортні відчуття.
Профілактика геморою.
- Позбутися захворювання завжди складніше, ніж попередити. Тож про що треба потурбуватися, щоб ризик виникнення геморою знизився?
- Достатній рівень гідратації організму. Пийте чисту воду в такій кількості, щоб не відчувати спрагу (близько 5-8 склянок на день, в залежності від ваги/температури навколо, раціону, тощо). Не замінюйте воду кавою, чаєм, алкоголем.
- Вживайте більше продуктів з клітковиною. Овочі, фрукти, зелень, цільнозернові злаки – всі вони мають бути присутні в раціоні в достатній кількості, щоб процес випорожнення був легким та природним.
- Додайте фізичну активність у своє життя. Можна гуляти, бігати, робити вправи, займатися йогою чи плаванням. Знайдіть заняття, яке буде для вас комфортним та приноситиме задоволення.
- Вітамінні та дієтичні добавки, наприклад, капсули «ГРАЦИВЕН» від Української фармацевтичної компанії, дія яких спрямована на укріплення стінок вен, артерій та капілярів, вони також мають антиоксидантні властивості та сприяють ліквідації судинних спазмів. Щодо прийому добавок проконсультуйтеся з лікарем, який надасть рекомендації з дозування та строків прийому згідно з вашими потребами.
- Зменште періоди сидіння. Спробуйте частіше вставати та рухатися, навіть якщо маєте сидячу роботу. Потурбуйтеся, щоб вашому тілу не бракувало активності, що може вплинути на нормальний рух лімфи та інших рідин в організмі.
Способи лікування.
На жаль, якщо вже геморой діагностували, то доведеться пройти лікування. Яким воно буде – залежить від стадії розвитку захворювання. В будь-якому разі лікування має призначати кваліфікований лікар. Не довіряйте порадам з інтернету чи від знайомих. Ваш випадок може відрізнятися від проблеми того, хто радить ті чи інші засоби.
При легкій формі геморою вам можуть призначити безрецептурні креми, мазі, супозиторії на основі лідокаїну, гідрокортизону та гамамелісу (чи інших рослин). Використовувати стероїдні креми чи тампони варто під супроводом лікаря й не більше як тиждень. Також, залежно від вашого стану можуть бути призначені пероральні знеболювальні.
Складніші випадки потребують малоінвазивного втручання. Існує багато методів такого лікування, наприклад, коагуляція, ін’єкційна терапія та інші. Лікар підбере для вас найкращий метод, щоб позбавити проблеми геморою.
Запущену форму геморою найчастіше лікують хірургічними методами. Вони потребують більш складного втручання та реабілітації. Якщо пацієнта турбують рецидиви все частіше й частіше, то скоріше за все, саме хірургічне видалення вражених ділянок запропонує спеціаліст у клініці.
Отже, щоб не допустити складних та запущених випадків геморою варто більше рухатися та потурбуватися про свій раціон. Правильне харчування, фізична активність, добавки для зміцнення судин, клітковина та грамотна гідратація позитивно впливатимуть на організм та зможуть запобігти якщо не виникненню, то переходу геморою в запущену форму.