Капілярні кровотечі – як реагувати і чи є причини для занепокоєння?

Капілярні кровотечі – як реагувати і чи є причини для занепокоєння?

З самого дитинства ми стикаємося з неглибокими ранами і подряпинами, які тим не менш вимагають обробки та догляду. З такими травмами, як правило, легко справляються місцеві антисептики. Але якщо ви хвилюєтеся з приводу кожної подряпини або кровотечі, вам буде корисно знати, як зупинити несильну кровотечу і що далі робити з раною.

Давайте з цим розберемося в статті.

Капілярна кровотеча – ознаки та способи усунення

Дитина впала з велосипеда і роздерла коліно? Спіткнулася та поранила руку? Ви самі могли десь порізатися, вірно? Якщо бачите, що рана неглибока, сочиться червона кров та повільно витікає з рани у вигляді краплинок роси, значить це проста капілярна кровотеча.

перекись водорода, перекис водню

Перше, що потрібно зробити – промити і обробити рану. Ідеальним засобом для цього буде вода та Перекис водню. Спочатку рану можна просто промити чистою водою, а після використовувати перекис. Його застосовують при поверхневих ушкодженнях тканин, носових кровотечах. У цих ліків є й інші зони застосування. Наприклад, перекис водню використовують для обробки слизової оболонки при стоматитах, пародонтитах, ангінах, гінекологічних захворюваннях, а також при гнійних ранах.

Чому ще важливо використовувати саме перекис водню при капілярній кровотечі? Тому що той самий йод у випадку з відкритою раною використовувати не рекомендується (його можна наносити тільки на краї рани, але не на саму її поверхню). Застосовуючи йод на всю рану ви можете отримати опік.

Після того, як рану обробили перекисом водню на неї потрібно накласти стерильну пов’язку, що давить, яка убезпечить організм від проникнення в нього хвороботворних бактерій. Якщо під рукою є стерильний бинт – це найкраще рішення в якості матеріалу для пов’язки. Якщо бинта немає, можна скористатися іншою чистою тканиною.

Не варто думати, що капілярна кровотеча – завжди безпечна для організму і пройде сама. Одною з найнебезпечніших кровотеч з пошкодженням капілярів є з носової порожнини. При ній може статися істотна крововтрата. Але і в цьому випадку перекис водню може допомогти зупинити кров.

Як зупинити носову кровотечу?

В першу чергу потерпілого рекомендується посадити, при цьому трохи нахиливши голову вперед (пам’ятаєте, як раніше всіх вкладали та перехиляли голову назад? Так робити не варто). Далі потрібно акуратно встановити ватний тампон в носову порожнину, попередньо добре просочивши його перекисом водню. В якості допоміжного заходу підійде прикладання льоду або будь-якого підручного холодного предмету до перенісся.

Навіть після того, як носова кровотеча зупинена, потрібно продовжувати спостерігати за потерпілим, так як не завжди можна оцінити кількість крововтрати. Якщо його стан не приходить в норму або погіршується – потрібно негайно звернутися до лікаря.

Варто відзначити, що при інших видах кровотечі – артеріальній, або тим більше венозній існують інші – більш радикальні способи реагування. Тому ви повинні вміти їх розрізняти.

Як розпізнати венозну кровотечу та як на неї реагувати?

Венозна кровотеча може привести до серйозної крововтрати, якщо не вжити заходів по її зупинці. Венозна кров темно-вишневого кольору, витікає вона рівномірно, струменем. Але якщо травмовані крупні вени, то кровотеча інтенсивна, і може загрожувати здоров’ю людини. При цьому також спостерігаються симптоми:

  • синюшність шкірних покривів;
  • загальна слабкість;
  • переднепритомний стан.

Пошкодження неглибоких вен може тромбуватися самостійно, але якщо якісь симптоми викликають у вас побоювання – негайно зверніться до лікаря.

Перша допомога при венозній кровотечі полягає в накладенні пов’язки, що давить і/або затиснення травмованої судини пальцем. При накладенні пов’язки її також змочують перекисом водню.

Якщо пошкоджені вени кінцівок, в окремих випадках зупинити кров також може допомогти надання кінцівці піднесеного положення.

На пошкоджені крупні вени накладають тампон, змочений перекисом і туго бинтують.

Найнебезпечніше – пошкодження вен шиї, пам’ятайте, що при такій травмі потрібно максимально сильно притиснути вени до рани і чекати прибуття швидкої допомоги.

Як розпізнати артеріальну кровотечу та зупинити її?

Розпізнати артеріальну кровотечу просто – вона завжди пульсуючого характеру, а сама кров яскравого кольору. При такій травмі потерпілий може перебувати в стані шоку, ступінь тяжкості якого визначається кількістю крововтрати.

У разі пошкодження невеликої артерії можна обійтися стискаючою пов’язкою зі змоченим в перекису водню тампоном. Часто для зупинки кровотечі також використовують джгут (ремінь, мотузку). Його накладають вище рани поверх одягу. Якщо ви хочете знати, чи правильно наклали джгут – подивіться на рану, навколо неї (і нижче по кінцівці) шкіра повинна стати блідою, при цьому також відсутній пульс в кінцівці.

При сильних кровотечах потрібно затиснути судину пальцями або кулаком і не відпускати до прибуття швидкої або навіть до зашивання рани.

Як бачимо, кровотечі бувають різної складності і потрібно вміти їх розпізнати та надати першу допомогу. А в аптечці бажано мати перекис водню, щоб мати можливість знезаражувати поверхню рани.