Холецистит: симптоми, лікування та відновлення після операції.

Холецистит: симптоми, лікування та відновлення після операції.

холецистит, панкреатит

Лідируючу позицію серед захворювань жовчного міхура займає холецистит. У більшості випадків його діагностують у жінок 40-60 років, але й чоловіки після 50-ти знаходяться в зоні ризику. Це дуже підступне захворювання, пізня діагностика якого може призвести до перфорації жовчного міхура і летального результату.

Холецистит може бути гострим та хронічним. Крім того, це захворювання може супроводжуватися гнійним процесом, а також некрозом тканин.

Залежно від тяжкості перебігу хвороби у пацієнтів також можуть зустрічатися ускладнення у вигляді супутніх захворювань, наприклад, панкреатит.

Холецистит – причини та симптоми

Основні причини виникнення захворювання – порушення роботи м’язових волокон жовчного міхура, патогенна мікрофлора. У це складно повірити, але навіть банальний карієс може вплинути на роботу жовчного міхура, адже це теж інфекція, яка через кров може потрапити в будь-який орган і стати причиною запалень в ньому. Також інфекція може проникнути в орган з кишечника або лімфатичної системи. Якщо у вас гормональні збої, алергія, інфекції і/або дисбактеріоз кишечника, цукровий діабет, серцеві захворювання – ви в групі ризику. А значить повинні бути ще більш уважними до будь-яких симптомів.

Крім того, причинами розвитку холециститу можуть стати нерегулярне, незбалансоване харчування, запори, збої в роботі нервової системи, вагітність, закупорка жовчних проток та утворення каменів, прийом оральних контрацептивів та ожиріння.

Симптоми холециститу

Якщо говорити не про хронічне захворювання, то гострий напад починається різко та болісно. Біль проявляється у правій руці, прогресує та поширюється на весь низ живота. Блювота з домішкою жовчі – вірний симптом холециститу, при якому слід негайно звернутися до лікаря.

Також пацієнт може зіткнутися з такими симптомами:

  • температура (від 38 градусів і вище) та озноб,
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту,
  • слабкість та стомлюваність протягом усього дня,
  • білий наліт на язиці та сухість у роті.

Є й інші симптоми, але вони характерні для багатьох інших захворювань, тому не являються визначальними. Наприклад, у пацієнта може виникнути висипання на шкірі, але їх практично ніколи відразу не пов’язують із захворюваннями жовчного міхура.

Може також знижуватися артеріальний тиск. Але і це може бути симптом в тому числі серцевих захворювань. Тому розглядати ймовірність даної хвороби за симптомами можна тільки в їх комплексі. Але однозначно жоден не варто ігнорувати та здати обов’язковий мінімум аналізів, який допоможе перевірити, підтвердити або спростувати можливий діагноз. До такого мінімуму відноситься загальний аналіз крові, бактеріальний посів жовчі, аналіз сечі. Також лікар може підключити інші діагностичні дослідження – УЗД печінки та ЖП, МРТ або комп’ютерну томографію, холецистохолангіографію. Такі дослідження призначають, щоб виключити захворювання шлунка при схожих симптомах, апендицит, панкреатит, кишкову непрохідність та інші захворювання.

Як вилікувати холецистит?

У більшості випадків пацієнта лікують в стаціонарі. Крім медикаментів йому призначають дієту, постільний режим, питво слабо мінеральних вод певного складу, іноді – ЛФК та інші фіз процедури.

Харчування пацієнта в період лікування вкрай важливо, тому рекомендується розділити тарілку на кілька прийомів (дробовий прийом їжі) з одночасним зменшенням калорійності харчування. Максимально прибирають з раціону жирні та смажені страви, м’ясо, спеції та інші.

Окрім медикаментів, покликаних зняти запальні процеси, пацієнту можуть призначати седативні препарати, в залежності від тяжкості його стану, а також ферментовмістні препарати, для поліпшення роботи всього шлунково-кишкового тракту.

бероз

Одним з препаратів, який можна порекомендувати є настоянка «БЕРОЗ» від Української фармацевтичної компанії, яка складається з настоянок квіток безсмертника, квіток ромашки і трави звіробою. БЕРОЗ рекомендується застосовувати при комплексному лікуванні хронічного холециститу, дискінезії жовчовивідних шляхів, а також в тому випадку, коли подібні патології поєднуються з хронічним гастритом із збереженою або зниженою секреторною функцією шлунка.

Відновлення після перенесеного холециститу

Процес одужання та відновлення залежить від перебігу та тяжкості хвороби. Якщо говорити про хронічний холецистит, то пацієнта після лікування в стаціонарі відправляють додому з загальними рекомендаціями про дієту, режим дня, активності.

Набагато складніше проходить відновлення у пацієнтів після холецистектомії. Відразу після операції пацієнт ще кілька днів повинен дотримуватися постільного режиму, режим харчування як правило зведений до мінімуму, часто в перший день-два харчування заборонено. Далі дотримується стіл дієти №5. Виключаються в обов’язковому порядку смажені страви та різноманітні приправи. Якщо пацієнт відчуває сильний біль – дозволяється прийом аналгетичних препаратів. В цілому, в залежності від складності операції на 3-4 день після лапароскопії і на 2 тиждень після смугової операції пацієнт може відправитися додому. Йому рекомендується дробове харчування та обмеження фізичної активності в перші кілька місяців. Варто відзначити, що після видалення жовчного міхура пацієнтові суворо забороняється вживати алкоголь.

Ми бачимо, що наслідки несвоєчасного виявлення захворювання або його лікування можуть призвести до необхідності оперативного втручання. А це більш тривале одужання і дискомфорт на все життя. Тому при перших же симптомах (а це саме та біль праворуч в підребер’ї, яка росте і переходить на весь низ живота), особливо якщо вам більше 40 років, звертайтеся без зволікання до вашого сімейного лікаря за діагнозом та лікуванням.