На сьогоднішній день одне з найважливіших завдань сучасної стоматології – пошук найбільш ефективних засобів боротьби із захворюваннями періодонту. У патогенезі хвороб періодонту, що протікає на тлі захворювань пародонту, поряд з імунологічними та метаболічними порушеннями, одним з ключових визнаний судинний фактор, так як система мікроциркуляції втягується в патологічні тканинні реакції на ранніх етапах захворювання. Пошук засобів, що сприяють поліпшенню кровопостачання та відновленню порушеного обміну в пародонті залишається актуальним питанням стоматології.
Такі ліки як «МЕРКУРІД» здатні зв’язуватися з рецепторами лімфоцитів і, подальші дії йдуть по шляху проліферації з підвищенням рецепторної чутливості лімфоцитів. Підвищення рецепторної чутливості лімфоцитів пов’язане з тим, що «Меркурід» звільняє поверхневий рецепторний апарат імунокомпетентних клітин від блокуючих його імунних комплексів та інших токсичних агентів.
У зв’язку з цим підвищується споживання кисню клітинами тканин, нормалізуються процеси метаболізму, поліпшується транспорт глюкози, відбувається стимуляція синтезу АТФ і, тим самим, прискорюється регенерація оборотно пошкоджених клітин та тканин.
Метою даної роботи стало порівняльне клінічне дослідження ефективності застосування нового протизапального препарату «Меркурід», який вводився внутріканально при лікуванні хронічного апікального періодонтиту.
Нами було проведено обстеження та лікування пацієнтів з використанням препарату «Меркурід», який вводився внутріканально на дистильованій воді, 50 хворим (26 чоловіків та 24 жінки у віці від 25 до 55 років) з хронічним апікальним періодонтитом. Контрольна група складалася з 30 хворих того ж віку з аналогічним діагнозом, які отримували традиційне лікування.
Внутріканально вводився протизапальний препарат «Меркурід», який попередньо був подрібнений в порошок і замішувався на дистильованій воді. Препарат залишався на 2-3 дні, в залежності від рентгенологічної картини зуба пацієнта.
Лікування пацієнтів за допомогою нового препарату «Меркурід», який вводився внутріканально, дозволило за короткий термін (2-3 дні в контрольній групі, проти 6-7 днів в основній) отримати стійкий лікувальний ефект. Клінічне поліпшення підтверджувалося позитивною динамікою протягом декількох днів.
Аналіз клінічних показників після лікування із застосуванням препарату «Меркурід» свідчив про поліпшення мікроциркуляції в періапікальних тканинах, що проявлялося зменшенням запальних процесів. Зниження ознак запалення спостерігалося через 2-3 дні. Пацієнти відзначали зменшення больових відчуттів.
За рентгенологічними даними у всіх пацієнтів через 6 місяців після проведеного лікування за допомогою препарату «Меркурід», який вводився внутріканально, прогресування резорбції кісткової тканини не виявлено. Лікування хворих препаратом «Меркурід» дозволяє ефективно впливати на основні патогенетичні механізми розвитку періодонтиту і отримати стійкий лікувальний ефект; він зручний для використання, добре переноситься пацієнтами, не має побічної дії та протипоказань до застосування.
Застосування нового способу лікування періодонтиту за допомогою препарату «Меркурід» демонструє виражений терапевтичний ефект, що дозволяє рекомендувати його в широку стоматологічну практику.