Ви прокидаєтеся вже втомленими, проте з настанням ночі ніяк не можете заснути? З порушенням сну може стикнутися кожна людина незалежно від віку та способу життя. А як наслідок – сонливість протягом дня та зниження концентрації.
Як визначити, чи маєте ви проблеми зі сном? Відмітьте, чи характерні для вас наступні фактори:
- Ви регулярно відчуваєте труднощі з засинання.
- Ви почуваєтеся втомленими протягом дня, хоча спали принаймні сім годин напередодні.
- У вас знижена або порушена здатність виконувати регулярні денні задачі.
Сон дуже важливий для кожного. Недостатність сну може мати негативні наслідки для навчання та роботи, для міжособистісних відносин, здоров’я та навіть безпеки.
Популярні порушення сну.
Серед найпопулярніших порушень сну лікарі відзначають наступні:
- безсоння;
- апное сну;
- синдром неспокійних ніг;
- нарколепсія;
- парасомнія.
Всі ці розлади можуть бути спричинені різними факторами. Вони можуть бути спадковими, або результатом нервового перезбудження, деякі трапляються через недостатність вітамінів та мікроелементів в організмі, а інші – через порушення режиму дня та постійний стрес.
Також причинами порушення сну можуть бути:
- фізіологічні стани та порушення здоров’я (наприклад, астма, тощо);
- психіатричні проблеми (депресія, тривожні розлади, панічні атаки);
- шкідливі звички;
- робота з графіком, який включає неспання у нічну зміну;
- генетичні порушення;
- вживання ліків;
- старіння (люди старші 65 років часто мають розлади сну).
Визначити причину порушення сну може лікар, який ретельно огляне вас та призначить в разі необхідності додаткові клінічні аналізи. Проте візит до спеціаліста не варто відкладати, якщо ви не один день підряд відчуваєте недосип, зниження уваги, а ваша втома переростає в хронічну.
Скільки потрібно спати?
Загальна рекомендація для людей у віці від 18 до 64 років спати не менше 7-9 годин на добу. Підліткам 14 – 17 років до 10 годин на добу.
Проте актуальні дослідження (National Sleep Foundation) свідчать, що в середньому тривалість сну працюючої людини не перевищує 6,4 години у будні та 7,7 годин у вихідні. А це далеко не найкращий показник для підтримки фізичного та ментального здоров’я. Навіть у дітей спостерігається тенденція до зниження часу на сон, що є фактором ризику для благополучного дорослішання, здатності до навчання, збереження бадьорого настрою та формування взаємозв’язків з оточенням.
Як лікують розлади сну?
Існують різні методи лікування, рекомендовані медичними працівниками. Для кожного окремого випадку вони різні, адже спочатку треба визначитися з причинами розладу. Проте загальними є наступні:
- Когнітивно-поведінкова терапія.
- Регулярний графік сну та оптимізація розпорядку дня.
- Регулярні фізичні навантаження, які підходять по віку/рівню підготовки, тощо.
- Мінімізація шуму та світла в кімнаті засинання.
- Комфортна температура повітря.
- Ліки та/або біологічні добавки.
Ви можете запитати у свого лікаря, яких мікро- чи макроелементів бракує вашому організму та чи може це бути причиною розладу сну.
Порадьтеся щодо можливості прийому дієтичної добавки «ГАММАВІТАЛ» від «Української фармацевтичної компанії», до складу якої входять магнію дигліцинат, вітамін В6, гамма-аміномасляна кислота, екстракт шафрану, екстракт грифонії (5-НТР).
Дана добавка є додатковим джерелом необхідних амінокислот, каротиноїдів, магнію та вітаміну В6, тож може позитивно вплинути на стан організму та процеси сну.
Поради щодо налагодження нічного сну.
Регулярне порушення сну може бути симптомом іншого захворювання, а причини такого розладу має визначити лікар. Проте, якщо ви бажаєте покращити якість сну – ось кілька порад, яким може слідувати кожен.
Оптимальне середовище сну. Забезпечте собі максимальну зручність процесу засинання – комфортне ліжко, відповідну температуру повітря, темноту та тишу.
Позитивне налаштування на сон. Перед засинанням уникайте важких думок та перегляду новин. Для багатьох зараз це вкрай складно, але пам’ятайте, що здоровий сон – це ваше здоров’я та гарне самопочуття на наступний день.
Сформуйте власну традицію засинання. Займайтеся перед сном речами, які для вас найприємніші – тепла ванна, читання книги, прослуховування заспокійливої музики. Хай це стане вашою звичкою.
Перегляньте свій щоденний раціон. Буває, що відчуття сонливості – це не результат поганого сну вночі, а лише процесів, які спричинені нашими харчовими звичками. Додайте в свій раціон зелень та овочі, проконсультуйтеся з дієтологом та намагайтеся уникати завеликих доз алкоголю та кави.