Як захистити пам’ять від стресу?

стресс, стрес

Коли ви перебуваєте в постійній напрузі, переживаєте, відчуваєте втому та відсутність інтересу до життя, чи помічали ви, що при цьому погіршується ваша пам’ять? Вчені давно намагаються з’ясувати, чи впливає стрес на пам’ять.

Давайте спробуємо розібратися, але почнемо з азів. Пам’ять дозволяє нам отримувати, зберігати та використовувати інформацію або отриманий раніше досвід тоді, коли нам це найбільш необхідно. У людини є пам’ять короткочасна і довготривала. Інформація спочатку знаходиться в нашій короткостроковій пам’яті (ще її називають робочою), а потім вона обробляється і зберігається в довгостроковій пам’яті. Процес запам’ятовування – це своєрідне кодування. Так чи може на нього вплинути стрес? Експерти запевняють, що так. При цьому стресові ситуації можуть вплинути як на сам процес кодування (розуміємо “запам’ятовування”), так і на нашу здатність діставати з “архівів” інформацію, яку ми запам’ятали раніше.

Все тому, що стрес забирає багато ресурсів у мозку та заважає вашій здатності запам’ятовувати нову інформацію. Адже вам ймовірно, знайомі ситуації, коли ви самі того не бажаючи, забуваєте про призначені зустрічі, або дії, які обіцяли виконати, але так і не зробили цього. У таких випадках ви переживаєте, що забули щось важливе, але насправді, ви його ще не встигли запам’ятати. Тобто вищезгадане “кодування” не відбулася.

Відомо, що гормони стресу, які виробляються організмом, консолідують сили людини, щоб вона “вижила” в складній/небезпечній ситуації. І ресурс пам’яті також спрямований на це. У пам’яті відкладаються події, пов’язані з травмуючим вас моментом, а все інше – здається мозку зайвим. А раз зайвим, значить, ви такої інформації не запам’ятаєте.

Ось і відповідь на наше питання – обробка пам’яті – це багатоетапний процес і кожен етап легко порушити. Стрес в першу чергу діє як джерело перешкод та може перешкоджати запам’ятовуванню інформації.

Як захистити пам’ять та своє тіло від стресу?

Щоб краще справлятися зі стресом, думайте, намагайтеся звести до мінімуму фактори, які його посилюють. Ось поради, які допоможуть вам краще справлятися зі стресом і навіть запобігти його згубному впливу на пам’ять:

  • Почніть контролювати ситуацію. Якщо стрес непередбачуваний, зосередьтеся на тому, щоб контролювати те, що ви можете. Спробуйте боротися зі стресом за допомогою передбачуваності. Тут можна почати з щоденної рутини – розпорядку дня, наприклад.
  • Добре виспіться. Стрес може викликати проблеми зі сном, а саме недосипання тільки погіршить ситуацію. Здоровий сон благотворно вплине на вашу здатність до запам’ятовування. Особливо важливо – розслабитися перед відходом до сну та налаштуватися на приємний лад.
  • Будьте організовані. Ви можете планувати свій день за допомогою списку завдань, складеного заздалегідь. Те ж саме стосується і щомісячних процесів – так ви зможете передбачити результат своїх дій. Пам’ятайте про передбачуваність, про яку ми вже говорили вище?
  • Не соромтеся звертатися за допомогою. Наприклад, за консультацією до сімейного лікаря. Він може вам призначити пройти обстеження і також порадити лікарські засоби. Наприклад, для поліпшення пам’яті, які одночасно впливають на здатність концентруватися. Одним з таких лікарських препаратів може бути ВАЗАВІТАЛ від Української фармацевтичної компанії. До його складу входить сухий екстракт гінкго білоби, а також аскорбінова і нікотинова кислоти, рутин (вітамін Р), рибофлавін (вітамін B2), піридоксин гідрохлориду (вітамін B6) та ін. Перед застосуванням обов’язково прочитайте інструкцію повністю. Пам’ятайте, що чим раніше ви почнете справлятися зі своєю проблемою, тим менша ймовірність ускладнень.
  • Змініть своє ставлення до стресових ситуацій. Всі ми розуміємо, що життя без стресу не може існувати. В якійсь мірі він навіть корисний. Тому в першу чергу потрібно навчитися правильно реагувати на такі ситуації.